Charakteristika
Uspořádáním je Klení osada ulicového typu s protáhlou návsí a opodál na návrší čnícím kostelem sv. Vavřince.
Historie obce
Poté, co v r. 1186 kníže Bedřich daroval statek Lazisch (? Žár) a hraniční hvozd klášteru ve Zwetlu, začala německá kolonizace tohoto regionu. Německý název lokality Gollnetschlag (označení vsi jako Goldenschlag se objevuje až po roce 1718) prozrazuje, že osídlení vznikalo na místě vykáceného lesa (něm. schlagen = vymýtit, vykácet). Raně středověká ves začala vyrůstat ve 13. století pod kostelem na severním svahu podél potoka jako nezbytného zdroje vody.
Ve středověku zde stávala tvrz. Roku 1602 se Klení dostává do rožmberského majetku, s nímž následně sdílí další osud celého panství Nové hrady, tj. dostává se do držení Švamberků a po bitvě na Bílé hoře se stává jako císařský konfiskát majetkem Buquoyů. Po vysídlení Němců z Československa v roce 1945 výrazně poklesl počet obyvatel a Klení se stalo se součástí Benešova nad Černou.
Klení dnes
Nyní patří vesnice pod obec Benešov nad Černou a většina jejích domů slouží k rekreaci. Lákadlem pro letní pobyt je Klenský rybník a pro někoho i hora Hohenstein, která je údajně dějištěm Erbenovy balady „Poklad". Skála „s pokladem" se nachází jižně pod vrcholem a hrdinka příběhu snad pocházela přímo z Klení.
Turistické zajímavosti
Místem prochází žlutá turistická značka ze Žumberka (8 km) na vrchol Kohoutu (3,5 km).
V okolí vesnice zaujmou i dvoje Boží muka ze 16. století. Jedna stojí při cestě na Benešov nad Černou a druhá u cesty do Rychnova u Nových Hradů. Daleko je to však odsud na vlak, neboť nejbližší zastávkou je 15 km vzdálené kaplické nádraží (trať České Budějovice - Horní Dvořiště).